Zaloguj się do konta klienta
Zaloguj się do konta, aby otrzymać informacje o najnowszych rabatach dla naszych klientów.
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Niższa cena
Sprawdź nasze najnowsze promocje oraz wyprzedaże:
INSTANTH NEO 13,75g - dla zdrowia mózgu 37 saszetek x 13,75g
INSTANTH NEO 13,75g - dla zdrowia mózgu 37 saszetek x 13,75g

125,37 zł

Cena regularna: 208,95 zł

Najniższa cena: 128,95 zł
szt.

 

Poniżej przedstawiamy środki do żywienia przed operacją i po niej, w czasie rekonwalescencji.

Jeżeli masz pytania odnośnie produktów lub zastanawiasz się jak skomponować dietę skontaktuj się z nami.

Zobacz też nasz kompleksowy poradnik pt. Dieta po operacji

Żywienie okołooperacyjne

  • promocja
Immax 350g -  wysokobiałkowa dieta w proszku Immax 350g - wysokobiałkowa dieta w proszku
Producent: ProDiet
Cena:

52,50 zł

zobacz więcej

Żywienie okołooperacyjne - produkty żywieniowe i porady zastosowania diety specjalistycznej

Staranna dieta przed planowanym zabiegiem chirurgicznym jest niezwykle istotna.

Przed poddaniem się operacji pacjent powinien przygotować swoje ciało do znacznego wysiłku, w związku z tym, musi być odpowiednio wzmocniony (szczególnie gdy jego dieta nie była bogata, albo jest niedożywiony). Jest to m.in. określane przez zalecenia Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Dzięki właściwemu przygotowaniu żywieniowemu, możliwe jest uniknięcie niebezpiecznych powikłań pooperacyjnych oraz skrócenie czasu hospitalizacji.

Jak żywić pacjenta w okresie okołooperacyjnym?

Operacja to stresujące doświadczenie dla organizmu chorego. Ważnym elementem przygotowania do zabiegu chirurgicznego jest właściwe żywienie przed operacją. Zadaniem specjalistycznej diety jest dostarczenie pacjentowi niezbędnych składników odżywczych, które pomogą mu szybko wrócić do zdrowia. Jest szczególnie istotne, kiedy dieta pacjenta była niewłaściwa, nie miał on aptetu, z różnych przyczyn odmawiał jedzenia. W takich przypadkach może dojść do zagrożenia niedożywieniem, albo do niedożywienia, które mają wyniszczające skutki i zmniejszają rokowania pacjenta.

Wytyczne żywieniowe dla pacjenta przed zabiegiem operacyjnym

Pacjent powinien być odpowiednio odżywiony przed planowaną operacją. Zgodnie z zaleceniami w clinical nutrition, dieta w okresie przedoperacyjnym powinna obejmować pokarm bogaty w białko i nasycone kwasy tłuszczowe. Zaleca się podaż energii na poziomie pokrywającym indywidualne zapotrzebowanie na energię pacjenta. Wszystko po to, by poprawić stan odżywienia i zmniejszyć ryzyko powikłań.

Dietę można wzbogacić z pomocą zwykłego jedzenia, dbając jednocześnie o to, by pacjent zjadał przydielone mu porcje.

Wsparciem mogą okazać się gotowe drinki żywieniowe, podawane w okresie przed operacją. Polecamy Nutrego FORTE, które może być stosowane jako pełnowartościowe uzupełnienie diety, albo stanowić kompletną dietę dzienną.

Co z żywieniem po operacji?

W okresie pooperacyjnym, pacjent powinien wrócić do żywienia doustnego jak najszybciej. Doustna podaż pokarmu przez przewód pokarmowy jest kluczowa dla regeneracji organizmu. Zaleca się wczesne żywienie doustne, nawet w ciągu 24 godzin od zabiegu. W przypadku trudności z przyjmowaniem pokarmów stałych, zaleca się żywienie dojelitowe lub żywienie przez zgłębnik.

Czy niedożywienie wpływa na wyniki leczenia chirurgicznego?

Niedożywienie to częsty problem u pacjentów poddanych operacji. Osoby z niedoborami odżywczymi są narażone na wyższy odsetek powikłań, dłuższy czas hospitalizacji i zwiększoną śmiertelność. Należy zatem zwrócić uwagę na objawy niedożywienia, takie jak utrata masy ciała, i zapewnić pacjentowi odpowiednie wsparcie żywieniowe.

Jakie są korzyści z prawidłowego żywienia w okresie okołooperacyjnym?

Zgodne z wytycznymi żywienie pacjenta w okresie okołooperacyjnym może przyczynić się do szybszego powrotu do zdrowia i zmniejszenia ryzyka występowania powikłań pooperacyjnych. Prawidłowe żywienie przed i po operacji wpływa na poprawę wyników leczenia chirurgicznego, skraca czas pobytu w szpitalu i zwiększa ogólne dobrostan pacjenta. Ma także duże znaczenie w okresie rehabilitacji.

Wpływ żywienia doustnego na funkcje przewodu pokarmowego po operacji

Kiedy pacjent jest w stanie samodzielnie spożywać pokarm, żywienie doustne powinno zostać wdrożone jak najszybciej. To nie tylko wspomaga gojenie urazu chirurgicznego, ale także pobudza funkcje przewodu pokarmowego po operacji.

Odpowiednio zbilansowana dieta okołooperacyjna, dostarcza w odpowiednich proporcjach białka, tłuszcze i węglowodany, co ma istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu pacjenta, jego regeneracji i powrotu do pełnej sprawności po zabiegu operacyjnym.

Wczesne żywienie dojelitowe pooperacyjne może być prowadzone z pomocą zwykłego żywienia, środków specjalistycznych doustnych lub podawane przez zgłębnik

Zależnie od potrzeb pacjenta rekomendujemy nasze diety:

Metody leczenia żywieniowego - kiedy używać zgłębnika?

Jeżeli w ciągu 7-10 dni po zabiegu, pacjent nadal ma trudności w spożywaniu pokarmu doustnie, zaleca się zastosowanie żywienia przez zgłębnik. Tego typu leczenie żywieniowe należy do metody żywienia dojelitowego, które odbywa się z użyciem specjalistycznego zgłębnika, wprowadzanego do przewodu pokarmowego.

Żywienie pozajelitowe - kiedy jest potrzebne?

Żywienie pozajelitowe, które polega na dostarczaniu składników odżywczych bezpośrednio do krwiobiegu, stosuje się w przypadkach, kiedy żywienie drogą przewodu pokarmowego nie jest możliwe lub niewystarczające. Taka sytuacja może wystąpić, na przykład, w przypadku ciężkich powikłań pooperacyjnych.

 

Na ile powrót do zdrowia zależy od stanu odżywienia?

Poprawa stanu odżywienia chorego ma kluczowe znaczenie dla szybkiego powrotu do zdrowia. Większość chorych, którzy byli odpowiednio odżywieni przed operacją i kontynuowali odpowiednie żywienie po operacji, zauważa poprawę stanu zdrowia oraz mniejszą liczbę powikłań pooperacyjnych.

W odniesieniu do żywienia medycznego, kluczowe jest uwzględnienie indywidualnych potrzeb pacjenta, związanych z jego stanem zdrowia, rodzajem przeprowadzonego zabiegu oraz potencjalnymi trud

 

Podsumowanie

Żywienie w okresie okołooperacyjnym ma kluczowe znaczenie dla zdrowia pacjenta po operacji. Od odpowiedniego stanu odżywienia zależy szybkość rekonwalescencji, skuteczność leczenia chirurgicznego oraz ogólny stan pacjenta. Zasady żywienia okołooperacyjnego, zarówno przed jak i po zabiegu, powinny być zatem integralnym elementem opieki okołooperacyjnej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium