Żywność wspierająca leczenie ran i odleżyn

Wytyczne leczenia ran przewlekłych naciskają na holistyczne spojrzenie na pacjenta.

Polecamy tutaj specjalistyczną żywność wspierającą w leczeniu różnorodnych ran.

Zachęcamy do kontaktu z naszym działem wsparcia, aby dobrać odpowiednie produkty.

Leczenie ran i odleżyn

EnergyZip Senior 370g wysokobiałkowa dieta w proszku dla seniorów EnergyZip Senior 370g wysokobiałkowa dieta w proszku dla seniorów
Producent: ProDiet
Cena:

29,48 zł

Cena regularna: 45,49 zł

Najniższa cena: 42,12 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja

Żywienie odgrywa kluczową rolę w procesie gojenia się ran. Prawidłowe zaopatrzenie organizmu w niezbędne składniki odżywcze jest nieocenione szczególnie w przypadku odleżyn i innych trudno gojących się ran. W tym artykule omówimy, jakie składniki są niezbędne w procesie gojenia ran i jak można je dostarczyć do organizmu.

Przyczyny powstawania odleżyn

Odleżyna jest jednym z typów ran przewlekłych, które często stanowią problem dla osób o ograniczonej mobilności. Stanowią one duże wyzwanie dla opiekuna, który musi zwracać uwagę na wiele aspektów pielęgnacji, w tym także na profilaktykę odleżyn i ran przewlekłych. Chociaż najczęściej są to owrzodzenia spowodowane długotrwałym naciskiem na konkretne miejsce na ciele, ich powstania sprzyja również nieprawidłowy stan odżywienia lub niedobory żywieniowe.

Istotne mikroelementy wspierające leczenie ran:

Arginina – kluczowy składnik w leczeniu ran

Arginina, będąca jednym z aminokwasów, pełni rolę budulcową i odpowiada za regenerację tkanek. Jest szczególnie istotna w procesie gojenia ran, ponieważ wspomaga syntezę białka, które jest niezbędne do odbudowy uszkodzonych tkanek. Białko składa się z aminokwasów, a arginina jest jednym z nich. Źródłem tego aminokwasu są między innymi orzechy i nasiona, ale również jest ona dostępna w formie suplementów, czy preparatów żywieniowych, przeznaczonych dla pacjentów z trudno gojącymi się ranami.

Cynk, witamina C i oleje roślinne

Wspieranie procesu gojenia ran przewlekłych wymaga dostarczenia organizmowi nie tylko białka, ale i innych składników odżywczych. Niezbędne są również składniki o działaniu antyoksydacyjnym, zawarte m.in. w olejach roślinnych, takich jak witamina C czy cynk. Witamina C w połączeniu z witaminą E przyspiesza regenerację komórkową oraz łagodzi podrażnienia skóry. Cynk z kolei odpowiada za utrzymanie stabilności błon komórkowych, a w połączeniu z argininą może skutecznie wspierać proces gojenia ran.

Znaczenie diety w gojeniu się ran

Dieta osoby zmagającej się z trudno gojącymi ranami powinna być zbilansowana i bogata w składniki odżywcze wspomagające regenerację tkanek. Zapotrzebowanie kaloryczne u chorego z raną może być wyższe nawet o 50%, a procent ten zależy od rodzaju rany i jej powierzchni. Niebagatelna jest również aktywność pacjenta – inne potrzeby ma osoba stale leżąca w łóżku, a inne osoba aktywna ruchowo.

Świadomość roli, jaką odgrywa odpowiednie żywienie w procesie gojenia się ran, jest kluczowa zarówno dla pacjenta, jak i dla opiekuna. Dlatego też, w swojej codziennej pracy, lekarze i dietetycy z Szpitala Morskiego w Gdyni często wyjaśniają pacjentom z trudno gojącymi się ranami, jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja ciała i żywienie.

Leczenie ran, zwłaszcza tych przewlekłych, wymaga również innych metod, takich jak stosowanie specjalistycznych opatrunków, preparatów i terapii. Wszystko to, w połączeniu z odpowiednio zbilansowaną dietą, pomaga w prewencji odleżyn u osób z niedożywieniem, wspiera gojenie ran i stanowi element kompleksowej opieki nad trudno gojącą się raną.

Pamiętaj, że prawidłowe żywienie to nie tylko element terapii, ale również profilaktyki. Zdrowa dieta, bogata w składniki odżywcze, pomaga w prewencji odleżyn i wspomaga proces ich gojenia.

Nie bagatelizuj więc roli diety w leczeniu ran i pamiętaj, że zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem

 

W tym kontekście, ważne jest, aby dietę osób zmagających się z trudno gojącymi ranami dostosować tak, aby pokryć zwiększone zapotrzebowanie na energię czy białko, co jest często niemożliwe w ramach tradycyjnej diety.

Rekomendujemy tutaj suplementacje drinkami doustnymi, pełnowartościowymi dietami medycznymi. Dobrym przykładem diety uzuepłniającej będzie Nutrego FORTE. To produkt odpowiadający powyższym wymaganiom.

Podsumowanie

Zarówno choroby przewlekłe, jak i zaawansowany wiek mogą niekorzystnie wpływać na zdolność organizmu do samodzielnego gojenia ran. Dlatego tak ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na dietę pacjentów z odleżynami i trudno gojącymi ranami. Przy właściwym żywieniu, możemy znacznie przyspieszyć proces gojenia ran i pomóc pacjentom wrócić do zdrowia. Należy jednak pamiętać, że suplementacja żywieniowa stanowi tylko jeden z elementów leczenia. Więcej na ten temat dowiesz się z koncepcji leczenia ran TIMERS.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium